Hamilelik süresince beslenme nasıl olmalıdır ?

Hayatımızın her döneminde olduğu gibi dengeli ve sağlıklı beslenmemiz gerekir.Aşırı yağlı ve aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçınmak , fast food ve konserve yiyeceklerin yerine, taze meyve ve sebze tüketmek, bol su içmek, kalsiyum açısından süt ve süt ürünleri tüketmek, omega 3 açısından ceviz ve balık, demir açısından et ürünleri tüketmek gerekir. İlk 3 ay folik asit takviyesi, sonraki aylarda gebelik kan değerine göre demir takviyesine dikkat etmek gerekmektedir. Tüm gebelik boyunca ilk 3 aylarda ayda 500 gr- 1 kg , sonraki aylarda 1-1,5 kg olmak üzere toplam 10- 12 kg alması gerekir.

Tarama testi nedir, ne zaman yaptırılmalıdır? Yeni nesil tarama testini niçin yaptırmalıyım ? Bu testi kaç kez yaptırmam lazım? Sonuçları ne zaman alabilirim? Testin bebeğime bir zararı var mı? 

Tarama testi ; gebeler arasında belirli bir hastalık açısından riski artmış olanları saptamak için yapılan testtir. 11- 14 hafta arasında 2 ‘li test, 16 – 18 hafta arasında 3 ‘lü veya 4 ‘lü test tarama testleri yapılır.2 ‘li, 3’lü veya 4!lü testte riskli gebelerin %6-%7 ‘si saptanabilirken yeni nesil tarama testinde %99 ‘u saptanabilmektedir.Gebenin kolundan kan alma yöntemi ile yapılır, bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Anne karnında dolaşan bebeğe ait hücreler incelenir. Bu hücrelerin sayısı sonuç vermek için yeterli oranda ise 1 kez yaptırmak yeterlidir. 2-3 hafta içinde sonuç çıkmaktadır.

Ultrason bebeğe zarar verir mi?

Ultrason ses dalgası ile çalışır, radyasyon içermez, gebelikte bir zararı yoktur. Ancak bebeğin kalbinin ayrıntılı incelenmesini sağlayan doppler ultrasonun 4 dakika üzeri kullanımında ısı artışına yol açtığı saptanmasından dolayı 4 dakika üzerinde kullanılmaz.

Gebelikte epilasyon yapılabilir mi?

Gebelikte epilasyon yapılmasının zararı yoktur.Ancak gebelikte artan hormonlar nedeniyle kıllanma artışı olacağından epilasyon kalıcı fayda sağlamaz.Tüy dökücü kremlerin ise etkilerinin bebekler üzerinde net bilinmediği için denenmez.

Gebelikte sigaranın zararları nelerdir ?

Sigara ve içilmesi bebekte düşük ve doğum ağırlığı , kendiliğinden düşük, ölü doğum , ani bebek ölümü sendromu dış gebeliğe yol açmaktadır.

Vejetaryenim. Gebe kaldığımda et yemek zorunda mıyım?

Değilsiniz. Dikkatli bir beslenme planı ile vejetaryenlik gebelikte riskli bir durum değildir.

Gebelikte kedi, köpek kuş beslemek sakıncalı mıdır?

Veteriner tarafından bakılan ve muayenesi yapılan evcil hayvanların beslenilmesinde sakınca yoktur.

Gebelikte kafein (kahve, çikolata vs) sakıncalı mı?

Hamileyken günde 5-7 bardak açık çay,1 fincan filtre kahve , 2-3 fincan nescafe veya filtre kahve tüketilebilir. Çikolata tüketimimin bilinen bir zararı yoktur.

Doğumun yaklaştığı gösteren belirtiler nelerdir?

Giderek sıklaşan ve şiddeti ve süresi artan düzenli kasılmaların olması , rahim ağzındaki mukus tıkacın gelmesi ,su gelişi halka arasında nişan gelmesi denir .

Gebelikte ve emzirirken saç boyamanın zararı olur mu?

Yapılan çalışmalarda saç boyasının herhangi bir zararı saptanmamıştır. Ancak tedirgin olan gebelerde bebeğin ilk oluşumunun tamamlandığı 12. haftadan itibaren organik boyalarla saçlarını boyatabileteceği önerilmektedir.

Sabah bulantılarını azalmak için neler yapılabilir?

Az az ve sık sık kuru gıdalar tüketilir. Yatmadan önce veya sabah kalktığımızda bir kaç parça tuzlu kraker tüketebilirsiniz.

Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır?

Gebelik süresi son adet tarihinin ilk gününden itibaren 280 gün yani 40 haftadır.

Gebelikte memelerden süt gelmesi normal midir?

Özellikle son aylarda süt hormonlarının salgılanması nedeniyle memelerden süt gelmesi normaldir.

Gebelikte mide yanması şikayeti neden olur?

Gebelikte yemek borusu ile midenin birleşme noktasındaki kaslarda gevşeme sebebi ile mide asiti mide borusuna geri kaçışı (reflü) sebebiyle. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde büyüyen bebeğin mideye baskısının artması sebebiyle şikayetler artar.

Gebelikte hangi pozisyonda yatmak gerekir?

İlk aylarda istenilen pozisyonlarda yatılabilir. İlerleyen dönemlerde (6. aydan itibaren) sol yada sağ yanına yatılması uygundur.

Güvenlik kapıları ve cihazları gebeliğe zarar verebilir mi?

Kapıdan geçilen süre çok kısa olduğu için gebelik üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Gebelikte bilgisayar kullanmak zararlı mıdır?

Bilgisayar ekranından 50 cm uzaklıktan (1 kol boyu) çalışıldığı müddetçe bilgisayar kullanmanın herhangi bir zararı yoktur.

Gebelikte diyet yiyecekler alınabilir mi?

Tatlandırıcı içermeyen diyet gıdalar kullanılabilir. Tatlandırıcıların yapılan çalışmalarda bebeğin gelişimine zararlı etkileri saptanmamıştır.

    Whatsapp
    Tüp Bebek Danışma Formu
    Çocuk isteğine ilişkin tüm sorularınızı bize gönderebilirsiniz.
    Mesajınız iletilmiştir.