Bir çeşit kapalı cerrahi yöntemi yani endoskopi yöntemi olan histeroskopi ile vajinal yoldan girilerek rahim ağzı ve rahim içine bakılabilmesi mümkün olmaktadır. Ofis şartlarında jinekolojik muayane sırasında konuda uzman doktor tarafından yapılabildiği gibi bazı durumlarda lokal veya genel anestesi ile de yapılmaktadır. Histeroskopi ile rahim içinde yerleşmiş miyomlar, polipler, perdeler ve diğer sorunlar görülebilir ve tedavi edilebilir.

histeroskopiHisteroskopi hangi durumlarda yapılır?

Histeroskopi hem tanı konulması hem de tedavi edilme amaçlı kullanılabilir. Hastalık belirtileri görüldüğünde şüphede kaldığımız durumlarda kesin tanı amaçlı histeroskopi yapılabilir. Submükoz myom, polip, rahimde perde gibi tanısı konulmuş hastalıklarda tedavi için de histeroskopi kullanılmaktadır. Histeroskopi yapılıken vajina kanalından küçük çaplı bir kamera ile girilir, rahim içine özel bir sıvı basınçla verilerek genişletilir ve net bir görüş sağlanır. Bu girişim muayenehanede de yapılabileceği gibi ameliyathanede lokal veya genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir.

Histeroskopinin avantajları nelerdir?

 

Bu işlemde tüm rahim içi tabakası görüntülenebildiği için istenen her noktadan parça alınması mümkün olabilmektedir. Ayrıca bazı miyom tipleri ve poliplerin tedavisinde histeroskopi kesi olmadan, aynı gün içinde hasta taburcu olabilecek şekilde tedavi şansı sağlamaktadır.

    Whatsapp
    Tüp Bebek Danışma Formu
    Çocuk isteğine ilişkin tüm sorularınızı bize gönderebilirsiniz.
    Mesajınız iletilmiştir.